هوش تجاری Power BI

هوش تجاری ( BI )

فرهنگ استفاده از داده ها

داده چیست؟

داده به زبان ساده هر چیزی است که در ذهنمان، روی کاغذ، داخل کامپیوتر، موبایل و نرم افزار و یا در صفحات وب نگهداری میکنیم.

چرا داده ها مهم هستند

بسیار معروف است. این در حالیست که در حقیقت، بشر در عصر » بشر در عصر اطلاعات زندگی میکند « عبارت داده ها زندگی میکند. تبدیل این داده ها به اطلاعات منجر به موفقیت و پیشرفت در کسب و کار می شود.

فرهنگ داده چیست

به طور کلی استفاده از هرچیزی نیاز به آشنایی با فرهنگ استفاده از آن را دارد. استفاده از داده ها نیز نیاز به اشنایی با فرهنگ داده ها دارد. به طور کلی فرهنگ داده ها را می توان در چهار مرحله توصیف کرد.

Ø شناسایی نوع داده هایی که لازم داریم

قطعا در هر کسب و کاری که باشیم، یکسری داده وجود دارد که باید آن ها را نگه داری کنیم تا از آنها در زمان مناسب استفاده کنیم. از جمله این داده ها می توان به اطلاعات مشتریان، اطلاعات کالا یا خدمات قابل ارائه در سازمان، اطلاعات مالی و … اشاره کرد که نیاز است تا در زمان شروع کسب و کار و در حین کسب کار این داده های مورد نیاز شناسایی شود.

Ø ذخیره داده ها

پس از شناسایی داده های مورد نیاز، با به دست آوردن این داده ها در حین کسب و کار باید آنها را ذخیره کنیم که از روش های متداول این فرآیند می توان به ذخیره داده ها در نرم افزار ها اشاره کرد.

Ø پردازش و تبدیل داده ها به اطلاعات (هوش تجاری یا همان BI )

قطعا بعد گذشت زمان کوتاهی از کسب و کار، داده های زیادی را به دست می آوریم و ذخیره می کنیم.

ولی این داده ها داده های اولیه و خام هستند. برای استفاده از این داده و تبدیل آنها به اطلاعات، نیاز به پردازش داده ها و ایجاد ارتباط بین داده ها و پارامتر هایی نظیر زمان داریم، که قطعا این پردازش و اطلاعات به صورت دستی و روش های سنتی نیاز به زمان و دقت زیادی دارند. به همین منظور مفهومی به نام هوش تجاری به وجود آمد تا به کمک آن بتوان داده ها را بر اساس شاخصهای کلیدی عملکرد

پردازش و آنها را به اطلاعات ارزشندی تبدیل کرد.

Ø استفاده از داده ها برای مدیریت و تصمیم گیری ها در مورد کسب و کار (BA)

پس از به دست آوردن اطلاعات ارزشمند از طریق هوش تجاری، نیازاست تا تحلیل های جامع و تصمیمات مدیریتی دقیق انجام شود تا بتوانیم کسب و کارمان را به نقطه تعالی و پیشرفت برسانیم.

هوش تجاری (BI) چیست

هوش تجاری، یک فرایند فناوری محور برای تحلیل دادهها و ارائه اطلاعات کاربردی به مدیران اجرایی، مدیران بخشها و تصمیمسازان یک سازمان و دیگر کاربران نهایی درون سازمانی محسوب میشود که به تصمیمگیری مبتنی بر اطلاعات کمک می کند.

از مزایای بالقوه ابزارهای هوش تجاری، میتوان به شتابدهی و بهبود تصمیمگیری، بهینهسازی فرایندهای داخلی کسبوکار، راهاندازی راههای درآمدزایی جدید و کسب مزایای رقابتی جدید در مقایسه با رقبای تجاری اشاره کرد .

هوش تجاری میتواند به صورت شفاف و دقیق، نشان دهنده وضعیت وکیفیت شاخص های کلیدی عملکردی سازمان شما در کمترین زمان ممکن باشد.

کاربردهای هوش تجاری :

Ø تهیه گزارشات سریع و یافتن سریع پاسخ

Ø کمک به اخذ تصمیمات هوشندانه

Ø تقویت اهداف فروش و بازاریابی

Ø یافتن اطلاعات در مورد مشتری

Ø صرفه جویی در زمان

Ø دریافت اطلاعات جزئی و کلی در کسب کار شما در کمترین زمان و بالاترین دقت

مثالی از کاربرد هوش تجاری در حوزه ورزش و باشگاه های ورزشی :

همان طور که پیش از این گفتیم برای استفاده از داده ها نیاز است تا چهار مرحله فرهنگ داده ها انجام شود. در ادامه مثالی از استفاده از فرهنگ داده ها در حوزه ورزش و باشگاه های ورزشی را شرح می دهیم.در این مثال مراحل اول تا سوم شرح داده می شود.

فرض می کنیم کسب و کار شما در حوزه باشگاه ورزشی است و شما موسس یک باشگاه ورزشی هستید.

مرحله اول شناسایی داده های مورد نیاز است. در حوزه کاری شما، داده ها مورد نیاز شامل مشخصات مشتریان، نوع و مشخصات خدمت قابل ارائه شما، اطلاعات ثبت نام ها، فاکتور های فروش و … می باشد.

مرحله دوم ذخیره این داده ها می باشد. روش های مختلفی مانند ثبت این داده ها در کاغذ و یا نگهداری فیش ها وجود دارد که این روش سنتی هستند و عملا کارایی زیادی ندارند. چرا که پردازش این داده ها بسیار زمان بر و سخت است و امکان از بین رفتن دادها نیز وجود دارد. روشی کاربردی و نوین که امروز در حال استفاده می باشد، بهره گیری از نرم افزار های یکپارچه است که در حوزه باشگاه ورزشی می توان به نرم افزار یکپارچه ورزش سافت جهت ذخیره اطلاعات و همچنین مدیریت فرایند های باشگاهی از آن استفاده کرد.

مرحله سوم پردازش داده ها می باشد که در واقع در این مرحله استفاده از هوش تجاری یا همان BI می تواند کمک بسیاری به مدیران و صاحبان مشاغل کند. هوش تجاری کمک می کند تا شاخص های کلیدی عملکرد شما را در قالب نمودار ها ، جداول و گراف ها مختلف با قابلیت عمق یابی در آنها به شما در کمترین زمان و بیشترین دقت نشان دهد.

به عنوان مثال برخی از شاخص های کلیدی عملکرد را می توان به شرح زیر نام برد.

Ø تعداد ثبت نام ها در ماه های مختلف

Ø میزان فروش ریالی در ماه های مختلف

Ø پر فروش ترین و کم فروش ترین خدمات یا کالاها

Ø میزان ریزش مشتریان و گزارش مشتریان وفادار

Ø مقایسه میزان فروش در قسمت های مختلف باشگاه

Ø نمایش میزان هزینه های باشگاه در قسمت های مختلف و به تفکیک نوع هزینه ها

Ø نمایش سود باشگاه در بازههای زمانی مختلف

برخی از نمونه های هوش تجاری را میتوان در تصاویر زیر مشاهده کرد.

هوش تجاری BI

هوش تجاری BI

هوش تجاری BI

شرکت ورزش سافت توانسته است با بهره گیری از نرم افزار قدرتمند POWER BI ، علاوه بر این که برای نرم افزار تخصصی ورزش سافت در حوزه باشگاه ورزشی، توانسته است هوش تجاری را پیاده سازی کند، قادر به پیاده سازی هوش تجاری نسبت به سایر نرم افزار موجود در بازار در حوزه های مختلف می باشد.